منظور از هولوگرافي چيست؟


حتما شما هم در مورد هولوگرافي يا دنياي هولوگرام و . کم و بيش شنيده باشيد ولي اطلاعات کافي در مورد اينکه چه تکنولوژي و قابليتي است نداشته باشيد. به طور کلي مي توان گفت، هولوگرافي پروسه اي است که طي اين فرآيند اطلاعات به صورت سه بعدي ضبط مي  شود و بعد با ذخيره سازي آنها امکان ديدن مجدد به صورت سه بعدي فراهم مي شود. به عبارت ديگر مي توان گفت در شيوه هولوگرافي اطلاعات مربوط به سه بعد موردي که مد نظر داريم، ثبت مي شود موقع بازديد مجدد همانطور که گفته شد تصوير به صورت برجسته و سه بعدي نمايش داده مي شود. هولوگرافي را به واسطه اينکه تمامي وجود تصوير ثبت مي شود، تمام نگاري نيز مي نامند. ويژگي اين تکنولوژي براي ثبت تصاوير اين است که از تمامي زواياي ديد شما مي توانيد به تصوير باز پخش شده نگاه کنيد.


هولوگرافي


آشنايي با چاپ هولوگرافي


شايد شما هم با شنيدن عبارت چاپ هولوگرافي يا چاپ هولوگرافيک يا چاپ هولوگرام برايتان سوال باشد که چگونه اين کار انجام مي شود و آيا ما در زندگي روزمره خود از آن استفاده کرده ايم؟ بايد گفت چاپ هولوگرافي چندين سال است وجود دارد و پديده اي نيست که تا به حال نديده باشيم. کافيست که نگاهي به کارت اعتباري يا کارت هاي شناسايي خود بيندازيد يا بر روي بسته هاي سي دي و يا دي وي دي و بسياري از کالاها را نگاه کنيد. برچسب کوچک براقي که وجود دارد، برچسب هولوگرافي است که اين صنعت چاپ کرده است و حاوي تمامي اطلاعات آن کالا مي باشد.


افرادي که با دنياي صنعت چاپ آشنايي دارند مي دانند که يکي از قابليت ها يا به عبارتي خدماتي که اين صنعت در زمينه جلوگيري از ي ها در تهيه و توزيع کالا کرده است استفاده از چاپ هولوگرافي يا هولوگرام مي باشد. 


فرآيند ساخت هولوگرام به چه صورت است؟


تا به اينجا با چاپ هولوگرافي و اينکه چه چيزي است آشنا شديم و ديديم که در اطراف خود نمونه هاي بسياري وجود دارد و به راحتي قابل دسترس مي باشد و در صنعت چاپ بيشتر براي ساخت برچسب هولوگرافي  يا برچسب هولوگرام? مورد استفاده قرار مي گيرد. نحوه ساخت اين هولوگرام ها را مي توان گفت منحصر به فرد مي باشد و توليد مجدد آنها سخت و پيچيده مي باشد. اين برچسب هاي هولوگرام، توسط بازتاب نور از اشياء ايجاد مي شود و بعد اين نورهاي بازتاب شده از جهتهاي متفاوت به چشم فرد ناظر مي رسد. اين برچسب ها را بر روي صفحات بزرگي از جنس سيلي توليد مي کنند. بر روي برچسب هولوگرام? همانطور که گفته شد به اين شيوه اطلاعات گسترده و زيادي را به شکل ها و اندازه هاي مختلف منتقل مي کنند. 


فناوري هولوگرام 


اين تيم از دانشمندان به سرپرستي الكساندر وينوگرادوف، عضو ارشد تحقيقاتي آزمايشگاه بين المللي شيمي، با استفاده از مواد پيشرفته و فناوري در ITMO، جوهر بي رنگي از نانو كريستال تيتانيا توليد كردند. در مرحله بعد، آن ها جوهر را در بالاي کاغذ ميکرو فسيل شده با پايه پلي اتيلن ترفتالات در معرض پرينتر جوهر افشان معمولي قرار دادند. جوهر ساختار ميکروسکوپي کاغذ را پوشش مي دهد، بنابراين يک تصوير با  الگويي خاص ايجاد مي کند. سپس کاغذ براي حفظ تصوير با لاک پوشانده مي شود.اين فناوري، چاپ تصاوير هولوگرامي سفارشي را بر روي فيلم شفاف در عرض چند دقيقه امکان پذير مي کند.


فناوري هولوگرام


هولوگرام


دنيس گابور در سال 1948، براي بهبود وضوح يک الکترون در ميکروسکوپ، استفاده از روش هولوگرافي را اختراع کرد. به دنبال اختراع منابع نوري منسجم در يک دهه بعد، تکنيک هاي هولوگرافي، پتانسيل منحصر به فرد خود را در بسياري از زمينه ها به عنوان چاپ سه بعدي ثابت کردند. روش هاي متعارف چاپ هولوگرام از دهه 1960 ميلادي وجود داشته است، اما يکي از اشکالات عمده آن ها زمان لازم براي ايجاد هولوگرام بوده است. مرحله اول ايجاد يک هولوگرام مستر بود، که معمولاً توسط ليزر روي لايه نازکي از پليمر چاپ مي شد. کل فرايند نسبت به شرايط محيطي از جمله تغييرات دما و ارتعاشات بسيار حساس بود. الكساندر ياكوولف دانشمند مي گويد: "چاپ تصاوير هولوگرافيک جداگانه به روشي سريع و موثر، يك چالشي است كه تاكنون تمام مشکلات آن برطرف نشده است." اين تيم ادعا مي کند ساخت هولوگرام با چاپگرهاي جوهر افشان مي تواند هزينه را چندين برابر کاهش دهد، امکان جاپ تصاوير به هر اندازه را فراهم مي کند و سرانجام منجر به ايجاد هولوگرام هاي منحصر به فرد سفارشي در عرض چند دقيقه مي شود. 


آينده تکنولوژي هولوگرام


آينده تکنولوژي هولوگرام در واقع به سمت بهره وري بيشتر و استفاده کاربردي تر مي رود. تکنولوژي هولوگرام يا نمايش سه بعدي هم اکنون قادر است هر تصوير يا هر جسم فيزيکي و فانتزي که مد نظر شما باشد در 24 ساعت شبانه روز نمايش داده مي شود، مسئله اي ذهن را به خود مشغول مي کند ترکيب هوش مصنوعي در تکنولوژي هولوگرام است که با استفاده از اين مورد هولوگرام چگونه مي تواند کارايي اکنون خود را بهبود بخشد؟ تکنولوژي هولوگرام که براي نمايش تصاوير به کار مي رود قابليت پخش ويديو کليپ ها را دارد. يکي از فرضيات ممکن اين است که با ادغام هوش مصنوعي بتواند تصاوير را بر اساس مکان دسته بندي کند و طبق سليقه مردم و موقعيت تعيين شده به نمايش تصاوير خود بپردازد. تکنولوژي هولوگرام در آينده قابليت هاي بسياري را در خود جاي مي دهد. 


قيمت دستگاه نمايش سه بعدي


براي خريد دستگاه نمايش سه بعدي مي توانيد به شرکت هاي ارائه دهنده اين خدمات مراجعه کنيد. دستگاه نمايش سه بعدي هم به صورت اجاره براي انجام پروژه و هم براي خريد وجود دارد. اين دستگاه در سايزهاي مختلف وجود دارد که با توجه به فضا و سايز مورد نظر جهت نمايش انتخاب کنيد. وب سايت هاي زيادي در خصوص فروش اين دستگاه وجود دارند که مي توان آن را خريداري و يا اجاره نمود. دستگاه نمايش سه بعدي مي تواند تا مدت زيادي کار کند و بازدهي بسياري داشته باشد. از جمله نکاتي که مي توان در خصوص آن اشاره کرد مکان قرارگيري دستگاه است. اين دستگاه در مکان هاي پر بازديد و شلوغ قرار مي گيرد و در انواع کسب و کارها کارآمد است.


هولوگرام و جلوگيري از جعل اسناد


محققان دانشگاه فناوري و طراحي سنگاپور (SUTD) نوع جديدي از فناوري ضد جعل به نام چاپ رنگ هولوگرافي را براي تأمين اسناد مهم مانند شناسنامه، گذرنامه و اسکناس اختراع کرده اند. تيم تحقيق به رهبري دانشيار ژول يانگ وسيله اي نوري را به نمايش گذاشتند که به عنوان يک چاپ رنگي معمولي در زير نور سفيد ظاهر مي شود، اما در هنگام روشنايي با نور ليزر حداکثر سه تصوير را روي يک صفحه نمايش ايجاد مي کند. اين چاپ هاي رنگي جديد باعث ايجاد ماده بازدارنده قوي تري براي جعل آن اسناد مي شوند. علاوه بر اين، چاپ ها از ساختارهاي پليمري چاپ شده با نانو-3-D تشکيل شده اند و استفاده ويژه اي در امنيت سند ها دارند.


براساس گزارشي از تحقيقات Credence، جعل اسناد شايع است. محصولات ضد جعل براي محافظت از محصولات و اسناد ضروري است. محبوب ترين محصولات ضد جعل مبتني بر هولوگرام ها است که معمولاً در بسته بندي دستگاه هاي الکترونيکي، بطري هاي دارويي و سطح کارت هاي بانکي استفاده مي شود. با اين حال، اين محصولات هولوگرام ضد جعل فقط فاز نور را تعديل مي کنند و به راحتي قابل کپي مي باشند. بنابراين هر چند وقت يک بار فناوري جديدي براي جلوگيري از جعل با ساده تر شدن نسخه هاي فناوري هولوگرام قديمي مورد نياز است.


 


مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

خرید سکه ساکر استارز محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

آخرین جستجو ها


تولیدی و پخش پوشاک زنانه | مانتو عمده Lavender Writing Service Collection موزیک ایران به تعالی بیندیشیم متعالی عمل کنیم ارزانی خبرگزاری ورزشی استقلال نیوز مقابله با کرونا ویروس swedrftg